Kitinsan İnovatif Ürünler

Npk Toz Gübre Nedir? - Kullanım Alanları

Npk Toz Gübre Nedir?

Bitkilerin temel besin maddeleri olan azot, fosfor ve potasyumu, eşit yada farklı oranlarda içeriğinde bulunduran NPK gübreler, bitki gelişimi için çok önemlidir. İçeriğinde Azot (N), Fosfor (P) ve Potasyum(K) elementlerini, katı yada sıvı formda bulunduran gübre çeşidine NPK gübre denilir.

Npk Gübre Açılımı

NPK gübre açılımı Azot (N), Fosfor (P) ve Potasyum(K) dur.

Npk Gübrenin Faydaları

Azot (N): Bitkinin yaprak, kök , gövde, dal, sürgün ve meyve gelişimi için çok önemlidir. Gelişim döneminde bitki ciddi miktarda azot kullanır. Azot noksan olan bir bitkinin yaprak gelişimi, kök gelişimi ve büyüme hızı yavaşlar.

Fosfor (P): Bitkinin kök büyümesinin hızlandırır, çiçeklenme oluşumunda etkilidir, dane ve meyve tutumunu arttırır.

Potasyum (K): Bitkinin yeşil aksamı ve sağlığı için mükemmel olan bu element, bitkinin hastalık, zararlı, soğuk ve kuraklığa karşı dayanımlarını arttırmanın yanında ürünün tat, irilik, dolgunluk, renk, aroma ve raf ömrüne etki eder.

Npk Gübresi Nasıl Kullanılır?

Çok geniş kullanım alanı olan Npk gübreler, hemen hemen tüm sebze ve meyve yetiştiriciliğinde kullanılabilmektedir.

Npk gübrenin kullanıldığı bazı ürünler; mısır, şeker pancarı, sebzeler, fidan dikimi, soğan, fındık, sera, soya, kayısı, tüm meyve ağaçları, zeytin, süs bitkileri, patates, tütün ve diğer tarla bitkilerinde kullanılabilmektedir.

Farklı kullanım zamanları olan Npk gübreler, meyve ağaçlarında kış sonunda ağaçlara su yürümeden yada gözler uyanmadan önce verilmelidir.

Kitinsan Npk Toz Gübre Çeşitleri

Kitinsan Performans Serisi

Kitinsan Selection Serisi